SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Brickor 7954666
*
nr 795 4666
Brickor
2 st. pläter / nysilver, längd: 62
Utrop:
500 kr
Såld:
800 kr
Sista tid för bud online:
måndag 3 december 2012
kl 17:18:45
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
30/11 03:31:13
1
300 kr
3/12 12:11:12
1
400 kr
3/12 12:22:12
2
150 kr
3/12 14:32:52
3
350 kr
3/12 14:33:16
3
450 kr
3/12 16:48:17
4
500 kr
3/12 17:06:19
5
600 kr
3/12 17:10:09
6
700 kr
3/12 17:13:44
5
Vinnande bud
- Specialauktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel.
Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS.
Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: brickor nysilver pläter silver ädelmetall
-
2029 Bägare
silver, Ryssland, 1838, Niellodekor, invändigt för..//
Aktuellt bud: 2.000 kr
Auktionen avslutas
nästa vecka
27 maj kl 19:27
-
2036 Bestick
silver, 27 delar. Vikt: 1000 gr brutto
Auktionen avslutas
nästa vecka
27 maj kl 19:35
-
2021 Bestick
silver, Rosenholm, 23 delar, 6+ 6+ 6+ 4+ 1 delar. ..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
27 maj kl 19:07
-
2020 Bestickuppsätt..
20 delar, Förgyllt silver, Georg William Adams, Lo..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
nästa vecka
27 maj kl 19:41
-
2017 Bestickuppsätt..
silver, Olga, 154 delar. Längd: 11,5-25. Vikt: 671..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
27 maj kl 18:42
-
2030 Cigarrskrin
silver, graverad, AN, 1916, cederträ. Längd: 20 cm..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
27 maj kl 18:57
*
Brickor
nr 795 4666
Brickor
2 st. pläter / nysilver, längd: 62
Utrop: | 500 kr |
---|---|
Såld: | 800 kr |
Sista tid för bud online: |
måndag 3 december 2012 |
- Budhistorik
Tid | Kund | Bud |
---|---|---|
30/11 03:31:13 | 1 | 300 kr |
3/12 12:11:12 | 1 | 400 kr |
3/12 12:22:12 | 2 | 150 kr |
3/12 14:32:52 | 3 | 350 kr |
3/12 14:33:16 | 3 | 450 kr |
3/12 16:48:17 | 4 | 500 kr |
3/12 17:06:19 | 5 | 600 kr |
3/12 17:10:09 | 6 | 700 kr |
3/12 17:13:44 | 5 | Vinnande bud |
- Specialauktion
- Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
Pläter
Engelskans plate; platta, plåt. Försilvrad koppar. Engelsk silverpläter – anses uppfunnen av T. Boulsover på 1740-talet.
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: brickor nysilver pläter silver ädelmetall
-
2029 Bägare
silver, Ryssland, 1838, Niellodekor, invändigt för..//
Aktuellt bud: 2.000 kr
Auktionen avslutas
nästa vecka
27 maj kl 19:27 -
2036 Bestick
silver, 27 delar. Vikt: 1000 gr brutto
Auktionen avslutas
nästa vecka
27 maj kl 19:35 -
2021 Bestick
silver, Rosenholm, 23 delar, 6+ 6+ 6+ 4+ 1 delar. ..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
27 maj kl 19:07
-
2020 Bestickuppsätt..
20 delar, Förgyllt silver, Georg William Adams, Lo..//
Aktuellt bud: 5.000 kr
Auktionen avslutas
nästa vecka
27 maj kl 19:41 -
2017 Bestickuppsätt..
silver, Olga, 154 delar. Längd: 11,5-25. Vikt: 671..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
27 maj kl 18:42 -
2030 Cigarrskrin
silver, graverad, AN, 1916, cederträ. Längd: 20 cm..//
Auktionen avslutas
nästa vecka
27 maj kl 18:57